نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  385
  عنوان کاربر
  سردار اندیشه
  میانگین پست در روز
  1.21
  نوشته ها
  2,965
  نوشته های وبلاگ
  2
  تشکر تشکر کرده 
  1,326
  تشکر تشکر شده 
  2,465
  تشکر شده در
  754 پست
  آنلاين
  1 هفته 2 روز 18 ساعت 17 دقيقه 4 ثانيه
  متوسط آنلاين بودن
  9 دقيقه 59 ثانيه

  کودکان بزهکار

  من و خواهرم اخیرا در مورد کودکان خیابانی مقاله ی کوتاهی رو برای مجله ی دادگستری ارائه دادیم.
  شاید به خاطر محدودیت وقت مقاله ی چندان جامعی نباشه اما تجربیاتی که تو این مدت به دست اوردم خیلی برام جالب بود. وقتی به مراکز نگهداری کودکان خیابانی رفتیم تا از نزدیک باهاشون صحبت کنیم واقعا زندگی دردناکی از اون ها میشندیم. شاید باور کردنی نباشه اما کودک 7 ساله معتاد بود . صحنه های وحشتناکی از زندگیشون رو بازگو میکردن که مورد ازار و اذیت والدین و اطرافیانشون قرار گرفتن. صورت معصومشون سیلی خورده بود و روی دست های زیبای کودکانشون جای زخم و جراحت دیده میشد.. در واقع چیزی به نام کودکی در زندگی اون ها معنی نداشت .. این بچه ها نان اور خونواده هاشون بودند و وقتی ازشون میپرسیدی که اگه پول دستت بیاد دوست داری چه وسیله ی بازی بگیری میگفتن وسیله ی بازی نمیخوام روغن ، برنج یه چیزی میخوام که خونوادم سیر بشه. صحنه های دردناکی بود.. کاش ریشه ی فقر از زمین برداشته شه..اگه دوستان تمایل داشته باشن و این مقاله رو به طور جدی پیگیری کنن خیلی خوب میشه. ایشالا یه چاره ی اساسی و کارامد در مورد این مساله پیدا شه.. سعی کنیم وقتی با این بچه ها رو برو میشیم یادمون باشه اون ها دزد قاتل و یا جانی که قصد سوء استفاده از ما رو داره نیستن(بلکه فقط کودکانی هستن که در شرایط نامناسبی بزرگ شدن) اون ها رو از خودمون نرونیم و اگه برامون مقدوره در حد توانمون کمکشون کنیم و حواسمون باشه روح لطیف کودکانشون از برخوردهای ما جریحه دار نشه  بسمه تعالی

  بزهکاری اطفال

  مهدیه عطایی زاده .فاطمه عطایی زاده استاد راهنما:آقای اطمینان

  مقدمه:
  در قرن جدید جهان مشکلات متعددی را پیش روی خود دارد،خصوصا آسیب های اجتماعی،از جمله اعتیاد،طلاق،کودکان خیابانی،بزهکاری اطفال و ... که روز به روز نیز بر تعداد آنها افزوده میشود و جمهوری اسلامی ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.
  یکی از مهمترین این آسیبهای اجتماعی وجود کودکان خیابانی در سطح شهر هاست که نهایتا این معزل به بزهکاری کودکان می انجامد.بنابراین برای پیش گیری از این معزل، کودکان و نوجوانان بعنوان آینده سازان کشور،باید از حقوق ممتاز و ویژه ای برخوردار باشند،چرا که سلامت روح و جسم آنها تضمین کننده سلامت جامعه در آینده است وازین رو بررسي ريشه اي مسائل اطفال و از آن جمله بزهکاري اطفال ، براي رسيدن به يک جامعه ي ايده آل شرطي ضروري است.
  در این مقاله در وهله اول تعریف بزهکاری مشخص و بدنبال آن علل وعوامل مؤثربزهكاری اطفال و نوجوانان وپیشگیری از این عوامل مورد بررسی قرار می گیرد.
  1_تعریف بزهکاری:
  هر نوع رفتاری که با قانون جامعه در گیر باشد و مجازاتی برای آن تعیین شده باشد بزهکاری نامیده میشود،در واقع بزهکاری نوعی رفتار ضد اجتماعی است که باعث دخالت در حقوق دیگران و برهم زدن رفاه جامعه و یا خود شخص می شود،به عنوان مثال می توان از توهین به بزرگترها،ولگردی،سرقت،استف اده و فروش مواد مخدر،تخریب اموال عمومی و اذیت و آزار رساندن به دیگران به عنوان رفتارهای بزهکارانه نام برد.
  رفتار بزهکارانه لفظی است که بیشتر برای کودکان و اطفال به کار برده می شود ،بزهکاری در هر حال از لحاظ اصطلاحی معنای بسیار نزدیکی با جرم و تبه دارد ولی به این لحاظ برای اطفال استعمال می شود که افراد با توجه به روح لطیف و ساده ای که دارند بکار بردن لفظ مجرم و تبهکار برای انها نامناسب است.
  در مواردی نیز بزهکار به فردی اطلاق میشود که صرفا مرتکب جرم نشده باشد ولی به طور کلی فردی سرکش و ضد اجتماعی باشد.
  2_تعریف طفل:
  طفل به بیان قانون مدنی فردی است که به سن بلوغ نرسیده باشد ،بلوغ شرعی در پسر 15 سال و در دختر 9 سال میباشد
  3_تعریف طفل بزهکار:
  طفل بزهکار فردی است که قبل از رسیدن به سن 18 سالگی مرتکب جرم میشود.


  عوامل موثر در بزهکاری اطفال و نوجوانان:
  علل و عوامل متعددی در بزهکاری اطفال موثر است و نمی توان بزهکاری را به علت خاص و واحدی منحصر کرد.
  عوامل مهم بزهکاری اطفال در ایران بدین شرح است:

  1-عوامل خانوادگی
  از انجایی که محیط خانواده اولین محیطی است که فرد در آن رشد میکند و هنجارها را می آموزد،در خانواده های نابسامان،ناسازگاری و رفتارهای پرخاشگرانه والدین از راه دیداری و تقلید آموخته می شود و آثار روانی محیط ناآرام خانواده در دوران کودکی و دوران بلوغ با انواع نا هنجاری ها و بیماری های روانی ظاهر میشود.عدم توجه ومحبت به فرزندان،تبعیض بین فرزندان ؛مقایسه فرزندان و تحقیر و سرزنش آنها در حضور جمع و دوستان باعث به وجود آمدن احساس نا امنی و پایین آمدن حس خود باوری و ترس و گریز فرزندان از خانوده میشوند که از عوامل گرایش به کج روی و بزهکاری در اطفال و نوجوانان است .همچنین کودکی که به دلیل طلاق و یا فوت والدین از دیدار پدر و مادر خود و نیز حمایت های واقعی انها محروم است لحظه هایش را با ترس و نگرانی و نا امیدی سپری میکند که اطفال برای دوری از این وضعیت به دوستان ناباب پناه میبرند که خود زمینه ساز انحراف و بزهکاری در فرد میشود و در نهایت فقر فرهنگی ،بیسوادی والدین،بی نظمی در امور زندگی،اعتیاد والدین و ... از عواملی هستند که شایستگی و ارزش کانون خانواده را در نزد فرزندان خدشه دار میکنند،آثار این ناراحتی ها بعد ها و در سال های بلوغ به صورت عصیان و پرخاشگری ظاهر میشود و او را به ارتکاب جرایم گوناگون وا میدارد.
  2-عوامل تحصیلی:
  از آنجایی که محیط مدرسه در شکل دهی شخصیت دانش آموزان نقش به سزایی دارد،ناکارآمدی معلمین،تبعیض و بی عدالتی مربیان میان دانش اموزان و تحقیر و اهانت به آنان از عواملی است که دانش آموز را از محیط آموزش و پرورش گریزان میکند و در نتیجه زمینه برای ازتکاب انواع خلاف ها و جرم ها برای فرد فراهم میشود .
  3-عوامل اجتماعی:
  عامل اقتصادی از دسته ی عوامل اجتماعی،نقش مهمی در بزهکاری نوجوانان دارد .تضاد طبقاتی ،توزیع ناعادلانه ی ثروت، فقر از عوامل جرم است.همچنین رسانه های گروهی ناهنجار و ناهماهنگ با ارزش های اخلاقی و دینی زمینه ی برخی از ارتکاب جرم ها و بزه هارا در جامعه ایجاد میکنند نظیر ماهواره و فیلم های ضد اخلاقی .
  4-نقش دوستان و همسالان:
  از دیگر عوامل موثر در بزهکاری اطفال دوستی با افراد فاسد و بی بندوبار است.نوجوان اغلب رفتار خود را با الگو های رفتاری دیگر دوستانش همانند سازی میکند و از آنها تاثیر میپذیرد.نوجوانی که از خانواده طرد میشود برای جبران کمبودهای عاطفی و روانی اش به دوستان هم سن و سال خود روی می آورد و ازین رو احتمال دارد که با تحریک و تشوق دوستان ناباب خود دست به اعمال خلاف و ضداجتماعی بزند.


  انواع جرائم ارتکابی توسط اطفال بزهکار


  1-جرائم علیه اشخاص:
  از جمله جرائمی که عمدتا بر اشخاص وارد میشود ایراد ضرب و جرح عمدی و یا غیر عمدی می باشد .این گونه اعمال مجرمانه و بزهکارانه در اطفال،بیشتر برای جلب توجه و کمبودهایی است که نوجوانان در حین زندگی خود متحمل شده اند.همچنین انجام اعمال منافی عفت توسط اطفال و نوجوانان از دسته جرائم علیه اشخاص محسوب میشود .
  2-جرائم علیه اموال:
  از جمله جرائم علیه اموال خرابکاری و ایجاد خسارت های مالی است که به دلیل نداشتن تفریح سالم و وجود کمبود ها در زندگی نوجوان است و همچینن سرقت از جمله جرائمی است که اطفال مرتکب میشوند و به نظر میرسد علت اصلی ان فقر باشد.در هر صورت خانواده ای که از لحاظ مالی رنج میبرد ممکن است کودکان خود را به اعمال زیادی مجبور کند که از جمله آنها سرقت های سبک میباشد.
  3-جرائم علیه نظم عمومی جامعه:
  هر اجتماعی طبق آداب و سنن ،رسوم و معتقدات اخلاق و دین،وضع اقتصادی و سیاسی دارای اصول و قواعدی است و اگر فردی در جامعه اصول و قواعد مزبور را مراعات نکند و بخواهد نظم عمومی جامعه را مختل کند جرم محسوب میشود و قابل تعقیب و مجازات میباشد. از جمله اعمالی که از نظر اجتماع ناپسند و مخل نظم عمومی است عبارت اند از :
  1-اعتیاد به مواد مخدر،فروش وتوزیع مواد مخدر
  2-ولگردی وتکدی گری
  3-جرائم منکراتی(بی حجابی وبدحجابی،پخش موسیقی مبتذل و...)


  راهکار های قابل ارائه در باب بزهکاری اطفال:
  1-آموزش:
  الف_آموزش والدین که به طور مختصر شامل این موارد است:
  1-ایجاد محیطی آرام و سالم بین والدین و ایجاد دوستی و رفاقت بین اعضای خانواده
  2-پرورش حس اعتماد به نفس در فرزندان
  3-دوری از ایجاد تبعیض بین فرزندان
  4-تامین نیاز های مادی و معنوی فرزندان


  ب_آموزش اطفال:
  هرکدام از مدرسه و معلم میتواند در آموزش و پیشگیری از بزهکاری اطفال نقش مهمی را ایفا کند.
  2-تخصصی کردن دادگاه های رسیدگی کننده به جرائم اطفال و تجهیز کانون های اصلاح و تربیت:
  با توجه به روحیات لطیف اطفال باید در برخورد با انحرافات آنان تخصصی تر عمل نمائیم تا درصد تکرار جرم را کاهش دهیم .بنابراین رسیدگی به بزهکاری اطفال باید در دست دادگاه های تخصصی باشد تا ان دادگاه به جرم ارتکابی رسیدگی و حتی الامکان بتواند طفل بزهکار را باپروری و به جامعه بازگرداند ،در این خصوص در قانون آیین دادرسی کیفری از دادگاه های مخصوص اطفال نام برده است و کانون اصلاح و تربیت را برا ی نگهداری اطفال بزهکار پیش بینی کرده است.
  کانون اصلاح و تربیت مرکزی است جهت نگهداری،اصلاح و تربیت و تهذیب اطفال بزهکار غیر بالغ و بزهکار و یا بزهکارانی که کمتر از 18 سال سن تمام داشته باشند.
  این مراکز مجهز به تمامی برنامه های تربیتی،اصلاحی،آموزشی و حرفه ای می باشند.

  نتیجه گیری:
  از آنجایی که آسیبهای وارده بر اطفال در جامعه کنونی ما بسیار است و اطفال زیادی در جامعه ما وجود دارند که به علل گوناگون به انحرافات اخلاقی و اجتماعی متنوعی دچار می باشند باید پیش بینی،پیشگیری،اصلاح و درمان را بعنوان برنامه ای کلی برای حل این معزل مهم در نظر گرفت.
  در این راستا اقداماتی از جانب مراکز بهزیستی و با مشارکت شهرداری و انجمن های خیریه و نیروی انتظامی صورت گرفته که از جمله آنها مراکز نگهداری کودکان خیابانی و بدسرپرست و همچنین همکاری و مشارکت سازمانهایی نظیر کمیته امداد امام خمینی و سازمان فنی حرفه ای است که به نوعی از این کودکان حمایت کرده اند تا از انحرافات و ارتکاب بزه توسط این کودکان پیشگیری نمایند.
  در هر حال آسیب ها مربوط به اطفال قابل شناسایی و پیشگیری،اصلاح ودرمان می باشند و امید است از طرف سازمانهای مسئول در این زمینه اقدامات شایسته صورت گیرد تا بتوانیم جامعه ای با افراد مسئول در آینده بسازیم و در نهایت به جامعه ای مطلوب که نظم و امنیت نسبی و در عین حال عدالت اجتماعی بر آن حاکم باشد دست یابیم.

  منابع:
  بزهکاری اطفال/دکتر هوشنگ شامبیانی
  مجرم کیست؟جرم شناسی چیست؟/دکتر تاج زمان دانش
  کودک و نوجوان بزهکار و ناسازگار/دکتر جاوید صلاحی
  قانون آئین دادرسی کیفری/مواد 219 و 224 و تبصره ماده 220
  ماده 18 آئین نامه قانونی و مقررات اجرایی سازمان زندان ها.
  www.dadsetani.ir
  ایمان منی
  سست و ظریف و شکننده..

 2. Top | #2

  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  شماره عضویت
  95
  عنوان کاربر
  کاربر ویژه
  میانگین پست در روز
  2.46
  نوشته ها
  6,447
  نوشته های وبلاگ
  3
  تشکر تشکر کرده 
  2,054
  تشکر تشکر شده 
  2,910
  تشکر شده در
  1,284 پست
  آنلاين
  4 ماه 3 روز 11 ساعت 17 دقيقه 18 ثانيه
  متوسط آنلاين بودن
  2 ساعت 6 دقيقه 26 ثانيه
  ملاقات با این افراد برای ما دانشجوها خیلی ضروریه.سال که شروع شد پیگیری کنیم همه با هم یه سر به این مراکز بریم خیلی مناسبه.
  ممنون از این مطلب
  ای در میان جان من تلقین شعرم می کنی
  گر تن زنم خامش کنم ترسم که فرمان بشکنم

  شعر رندانه گفتنم هوس است:
  ولج ولج

 3. Top | #3

  تاریخ عضویت
  May 2013
  شماره عضویت
  338
  عنوان کاربر
  کاربر ویژه
  میانگین پست در روز
  1.65
  محل سکونت
  بندر انزلی
  نوشته ها
  3,386
  تشکر تشکر کرده 
  2
  تشکر تشکر شده 
  65
  تشکر شده در
  51 پست
  آنلاين
  1 ساعت 24 دقيقه 5 ثانيه
  متوسط آنلاين بودن
  3 ثانيه
  بله اتفاقا من هم یک بار از این مرکز بازدید کردم و با نکات عبرت آموز زیادی در اون جا مواجه شدم. بسیار متاثرکننده است
  این چه استغناست یارب وین چه قادر حکمتست
  کاین همه زخم نهان هست و مجال آه نیست

 4. Top | #4

  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  385
  عنوان کاربر
  سردار اندیشه
  میانگین پست در روز
  1.21
  نوشته ها
  2,965
  نوشته های وبلاگ
  2
  تشکر تشکر کرده 
  1,326
  تشکر تشکر شده 
  2,465
  تشکر شده در
  754 پست
  آنلاين
  1 هفته 2 روز 18 ساعت 17 دقيقه 4 ثانيه
  متوسط آنلاين بودن
  9 دقيقه 59 ثانيه
  نقل قول نوشته اصلی توسط مجتبی *** نمایش پست ها
  ملاقات با این افراد برای ما دانشجوها خیلی ضروریه.سال که شروع شد پیگیری کنیم همه با هم یه سر به این مراکز بریم خیلی مناسبه.
  ممنون از این مطلب
  بله اگر دانشگاه موافقت کنه و نامه بده بتونیم سر بزنیم خوب میشه. مخصوصا برای دانشجوهای حقوق خیلی مفیده
  ایمان منی
  سست و ظریف و شکننده..

 5. Top | #5

  تاریخ عضویت
  Feb 2013
  شماره عضویت
  299
  عنوان کاربر
  کاربر ممتاز
  میانگین پست در روز
  0.20
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  421
  تشکر تشکر کرده 
  0
  تشکر تشکر شده 
  3
  تشکر شده در
  3 پست
  آنلاين
  نامشخص
  متوسط آنلاين بودن
  نامشخص
  کودکان بزهکار در گام اول یک بزهدیده هستند که به این سو گرایش پیدا کردند . یک کودک تازه متولد شده آگاهی و درک هنجارها رو ندارد . بلکه این خانواده است که نقش آموزشی و تربیتی آنان رو برعهده دارد تا بتونند با جامعه ای که در آن زندگی می کنند سازگاری پیدا کنند . به دنیا آوردن بی برنامه تعداد کثیری کودک بدون توجه به آمادگی فرهنگی و اجتماعی اون ها می تواند یکی از دلایل مهم دیگر در افزایش اطفال بزهکار باشد . خیلی از اطفال بزهکار لزوما از خانواده های نابهنجار نیستند ، بلکه چیزی که بیشتر آنان را به ورطه ی بزهکاری کشانده است نا آگاهی و بی توجهی خانوادها به محیط آلوده بیرونی است . که عموما کودکان خودشون رو برای برخورد با این مسایل مقاوم سازی نمی کنند . به همین علت هست که اکثر اطفال بزهکار دارای یک سردسته قوی تر و بزرگتر هستند که آنان رو برای خبره شدن در بزهکاری هدایت می کند .
  من به کانون اصلاح و تربیت رفتم و از نزدیک باهاشون صحبت کردم . خیلی اوقات طفلی که مرتکب دزدی شده است قبح آن عمل را نمی داند و صرفا با توصیه اطرافیان دچار آن شده .به نظر بنده راه حل منطقی و کم هزینه تر از تادیب آنان آموزش خانواده ها و حتی برگزاری کلاسهای آشنایی حقوقی از همان ابتدا در مدارس است .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  


SEO by vBSEO 3.6.1